www.tranzistor.cz www.tranzistor.sk

Hledat

Experimenty zdarmaHome Rádio Amatér PSV metr

Tuesday, 31 March 2009 22:20

PSV metr

Written by  Peter Kočalka
Rate this item
(0 votes)

Přes víkend jsem se také zabýval laděním antény. Ono to je tak, že pokud chcete aby anténa fungovala optimálně, musí být poměrně přesně nastavena na daný frekvenční rozsah. V opačném případě budou rádiové vlny na rozhraních antény, kabelu a vysílače odrážet.

Při nesprávném nastavení se při vysílání část rádiových vln odrazí od antény zpět do přijímače což rozhodně zhoršuje výkon skutečně přenosu záření a také to může vést ke zničení vysílače. Při příjmu se část přijatých radiových vln anténou odrazí od přenosového kabelu zpět do antény a přijímač bude mít horší signál.

Zařízení, které je schopné měřit naladění antény se jmenuje PSV metr. Jeho konstrukce je jednoduchá, tak jsem si jeden zhotovil a pokusil jsem se změřit moje amatérský zhotovené antény. Zařízení vidíte na obrázku níže.

Srdcem zařízení je kruhové feritové jádro, na kterém jsou namotané dvě cívky. Zelená má dva závity a připojuje se na středový vodič koaxiálního kabelu mezi anténu a vysílač. Druhá cívka má zhruba 30 závitů a připojuje se na jednoduchý obvod, který je připojen na klasický mili nebo mikro ampérmetr.

Kalibrace přístroje probíhá tak, že místo antény zapojíte 50ohm rezistor. Přepínač zapnete do polohy 2-3 a začnete na příslušné frekvenci vysílat s co nejmenším výkonem. Na ampérmetry odečtete naměřenou hodnotu, toto by měla být maximální hodnota.

Měření s PSV metrem probíhá následovně. Nastavíte přepínač do polohy 1-2. Vysílač nastavíte na co nejnižší výkon a odvysíláme na frekvenci, kterou chcete naladit a odečtete hodnotu na ampérmetru. Čím je hodnota nižší tím lépe je anténa naladěna.

Na experimentování jsem si vytvořil jednoduchý prototyp dipólové antény. Na 1m dlouhý dřevěný hranol jsem přilepil dva půl metrové dráty. Mým PSV metrem jsem měřil tuto PSV této antény a po každém měření jsem z konců každého drátu trochu odstřihl. Bylo zjevné jak se mění charakteristika této antény od délky jednotlivých kabelů. Bohužel měřič reagoval na všechny změny polohy předmětů v jeho okolí dokonce i na můj pohyb proto na kvalitní měření je třeba umístit jej do kovové krabičky a zkrátit vodiče na minimum.

Závěr:

1. Ne vždy platí, že čím je anténa delší tím lepši dokáže signál odvysílat a přijmout.

2. Je důležitý poměr vlnové délky a délky antény.

3. Pokud máte nesprávnou anténu zničíte si vysílač a budete mít nekvalitní signál.

4. PSV metr musí být ve faradajovej kleci (železná krabička), abyste minimalizovali závislosti přístroje na venkovním prostředí.

Přístroj umístím na plošný spoj a izoluje v kovové krabičce pak zveřejním jak to dopadlo.

Last modified on Tuesday, 29 November 2011 14:39

Related Video

Image Gallery